Archiwum miesiąca: wrzesień 2016

Nauki czas – czyli kurs chińskiego od podstaw

Jeśli czytaliście wcześniejsze wpisy na blogu, pewnie wiecie, że zdarza mi się bywać w Chinach. Jednak pomimo kilkunastu wizyt w Kraju Środka nie znam języka chińskiego. Może poza garstką pojedynczych słów, których nie sposób było się nie nauczyć tyle razy tam będąc.

Na miejscu w zupełności wystarcza mi znajomość języka angielskiego. Nie chciałbym jednak Was zmylić, że to znaczy, iż znając angielski dogadacie się bez problemów w Chinach. Mnie to się udaje, ponieważ bywam tam w ramach wykonywanych zadań w pracy. Czyli spotykam się z ludźmi w fabryce, którzy są przygotowani do kontaktu z anglojęzycznym obcokrajowcem. Jednak na ulicy większość Chińczyków, których zagadasz językiem Makbeta, w ogóle Cię nie zrozumie albo speszeni (choć uśmiechnięci) wydukają dwa, trzy słowa po angielsku typu: sorry, I don’t know.

Nawet w hotelach bywa różnie. W tych dużych, droższych, nastawionych na bogatego turystę obsługa radzi sobie z angielskim. Jednak w mniejszych hotelach bywa to już problemem. Zaś hotele w małych miejscowościach stają się wyzwaniem językowym.

Postanowiłem spróbować tego wyzwania sam. Wiem, język podobno trudny, bez nauczyciela jak tu się nauczyć…

Jednak ja nie potrzebuję mówić tym językiem płynnie. Angielski w Chinach jest wystarczający na moje potrzeby (80% czasu w Chinach to fabryka lub hotel, gdzie angielski jest jak najbardziej OK). Dlatego uznałem, że inwestowanie w lekcje języka, którego znajomość nie jest jakimś priorytetem nie ma sensu. Po chwili poszukiwań wybrałem wydawnictwo Edgard i jego kurs Języka Chińskiego.

Podręcznik przyszedł zapakowany dość solidnie.

Sama książka rozmiarem nie powala- ani grubością, ani wielkością. Coś pomiędzy kieszonkowymi mini rozmówkami, a pełnoprawnym podręcznikiem do nauki języka. Z drugiej strony nie miał to być podręcznik akademicki ani minirozmówki, tylko Kurs Podstaw Języka Chińskiego, więc rozmiar wydaje się być dopasowany do treści.

Jakość książki także adekwatna do ceny i założeń edukacyjnych. Okładka miękka, ale z grubszej gramatury kartonu z połyskiem. W środku tekst i grafiki dość monochromatyczne – czerń i odcienie szarości i niebieskiego. Dość długi wstęp o samym języku chińskim wraz z informacją, jak artykułować litery czy też zlepki liter po chińsku (często sposób czytania tej samej litery jest baaardzo różny w porównaniu do polskiego). Całość jest podzielona na 11 lekcji.

Wydawać by się mogło, że 11 lekcji to mało. Zazwyczaj jak ktoś chodzi na kurs językowy, ma co najmniej 1h zajęć tygodniowo, czyli 11 lekcji skończyłby po 3 miesiącach. Przypominam jednak – to tylko (i aż ) kurs podstawowy. Do tego wiem z własnego przykładu, że nie są to godzinne lekcje. Żeby dobrze przebrnąć przez cały temat, trzeba poświęcić znacznie więcej niż jedną godzinę na jedną lekcję.

Dużą zaletą podręcznika są aż trzy płyty dołączone do książki, dzięki czemu mamy sporą próbkę języka. Jest to dość ważne szczególnie, że w moim odbiorze podręcznik ma głównie nauczyć mówić po chińsku. Co jest nawet logiczne w przypadku podstaw języka. Przecież nawet dzieci najpierw uczą się mówić, a potem dopiero pisać.

cd1

Płyty z nagraniami i programem bezpiecznie zapakowane w oddzielnym pudełku.

Każda z lekcji dodatkowo jest uzupełniona krótkimi informacjami na temat zwyczajów i ciekawostek o Chinach.

Choć dobrnąłem jak na razie do połowy z 11 lekcji, to już miałem okazję sprawdzić jego przydatność w czasie krótkiej wizyty gości z Chin w firmie, w której pracuję. Byli mile zaskoczeni moim wzbogaconym słownictwem (jak dotąd w ich języku moja komunikacja kończyła się na dzień dobry i dziękuję). Zaś w małą frustrację wprawiła ich informacja „zakaz fotografowania” powiedziana po chińsku :)

Mam nadzieję, że podczas kolejnej wizyty czy to mojej w Chinach, czy chińskich gości w Polsce, będę miał okazję zaskoczyć ich jeszcze bardziej.

Jedno wiem na pewno, nie jest to podręcznik do nauki pisania. Choć już w pierwszych lekcjach są podstawy chińskiej kaligrafii, wraz z informacjami choćby o kolejności pisania kresek w chińskich „krzaczkach”, to nie jest to zestaw nastawiony na naukę pisania. Książka i płyty mają nauczyć cię podstawowych zwrotów i bazy językowej do komunikacji, czy to w hotelu czy w chińskiej restauracji.

Mam wrażenie, że spełniają swoje zadanie dobrze, choć warto jeszcze uzupełnić tą kolekcję choćby o jakiś zestaw fiszek.

Dodam tylko na koniec, że wpis nie jest komercyjny i jeśli kupisz ten podręcznik ja nie będę miał z tego żadnej korzyści, poza hipotetyczną satysfakcją namówienia kogoś do nauki egzotycznego języka. Za podręcznik chciałbym podziękować miłej pani Małgorzacie z wydawnictwa Edgard, która przesłała mi go pozwalając dzięki temu przetestować podręcznik i jego zalety.

Po kolejnym spotkaniu z chińczykami postaram się dopisać tu dwa, trzy zdania o końcowych efektach edukacji z podręcznikiem wydawnictwa Edgard.