„Gorzów w różowych okularach”

„Gorzów w różowych okularach”

Reżyseria: Dominika Muniak

Byłem, widziałem i jestem pod całkiem pozytywnym wrażeniem. Film zaledwie godzinny i zrobiony nakładem niewielkich środków finansowych. Ciekawa atmosfera całości i wybór „aktorskich osobowości”. Trochę zaskoczył mnie treścią, ponieważ nie wiedząc nic o nim, nastawiłem się na film promujący miasto i jego ciekawe, istotne miejsca. Spodziewałem się raczej wycieczki po fragmentach murów obronnych, katedrze, willi Schroedera czy spichlerzu i dominancie…. Tymczasem był to spacer, spacer z „duchami miasta”. Bohaterami filmu było pięć charakterystycznych osobowości Gorzowa, przedstawiających swoje pasje i to, czym dla nich jest miasto oraz co w nim cenią. Sam, nie będąc rodowitym gorzowianinem, z przyjemnością spędziłem godzinę z „bohaterami miasta”.

Trafiłem wehikułem czasu do XIX- wiecznej krainy lamp oliwnych, kaganków i skrzypiących szaf. Karmiłem ptaki nad Wartą przy operetkowym śpiewie i patrzyłem na koty leniwie wałęsające się po dworcu kolejowym. Koty w butach i kapeluszu z piórkiem…

Mimo skromnego budżetu i „aktorów”, którzy aktorami nie są, film robił wrażenie i budził jakieś uczucia tęsknoty za miejscami z dzieciństwa, czymś ulotnym, trudnym do nazwania.

W dodatku zmienił moje spojrzenie na jeden z chyba najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych lokali w Gorzowie, jakim jest „Letnia”.

Na koniec film zostawia nas ze wspomnieniem pięciu indywidualnych światów, splecionych w całość, dzięki temu, że znajdują się w jednym mieście i to miejsce jest ich wspólnym mianownikiem. Domem.

Miasto, w którym takich osobowości pewnie można znaleźć jeszcze wiele i nakręcić wiele filmów pokazujących kolejne światy ukryte w mieszkaniach, kamienicach i uliczkach Gorzowa.

Film jest innym spojrzeniem na turystykę, w której obiektem zwiedzania nie są budowle czy cuda natury, ale osobowości. Światy ukryte w mijanych na ulicy ludziach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.